Vaikų psichologinis atsparumas: kaip stiprinti?

Vaikų psichologinis atsparumas: kaip stiprinti?

Psichologė Agnė
1-4 klasės
246 kabinetas

Psichologinis atsparumas – tai asmens gebėjimas įveikti sudėtingas situacijas pasinaudojant stiprinančiais psichologiniais, socialiniais ir fiziniais resursais, kurie padeda įveikti sunkumus ir net sustiprėti.

Kaip kurti ryšį ir stiprinti bendrumo jausmą?

  • Domėkitės vaiko/paauglio kasdieniais reikalais ir leiskite suprasti, kad jis jums rūpi. Toks žinojimas didina pasitikėjimą tėvais ir kuria artumo jausmą.
  • Dažniau leiskite laiką kartu su vaiku ir paaugliu. Nuoseklus, iš anksto sutartas ir pasikartojantis bendravimo, valgymo kartu ar šeimos žaidimų laikas padeda vaikams jaustis svarbiais, reikalingais, suteikia erdvės visiems šeimos nariams patirti gerų emocijų.
  • Sutarkite, kaip vaikas gali jums padėti namuose ir už ką bus atsakingas. Pavyzdžiui, pasirūpins augalais, nešvariais indais ar išneš šiukšles. Sėkmingai įgyvendintos nedidelės užduotys leis vaikui pasidžiaugti savo sėkme ir labiau didžiuotis savimi.
  • Padėkite vaikams susikurti dienos rutiną, kuri padeda saugiau jaustis ir lengviau pereiti nuo vienos veiklos prie kitos.

Kaip tėvai gali padėti stiprinti vaiko/paauglio pasitikėjimą savimi?

  • Sudarykite vaikams sąlygas turėti laisvo laiko nuo kasdienių veiklų ar namų darbų ruošimo ir užsiimti kūrybine veikla. Tai padeda geriau pažinti ir išreikšti save.
  • Pastebėkite ir atkreipkite vaiko dėmesį į tuos dalykus, kurie jam sekasi ar pavyksta. Svarbu pabrėžti ne patį rezultatą, o vaiko savybes ar pastangas, kurios padėjo to rezultato pasiekti. Pavyzdžiui, gal jūsų vaikas pasižymėjo įspūdinga kantrybe, kūrybiškumu bei gebėjimu nepasiduoti atlikdamas nelengvą užduotį?
  • Pastiprinkite vaiko tikėjimą savimi. Priminkite, kaip sėkmingai jis įveikė sunkumus praeityje, priminkite konkrečius dalykus, kurie jam padėjo.
  • Kalbėkite su vaiku/paaugliu apie jo rūpesčius. Ypač naudinga pasikalbėti apie reakcijas į pokyčius. Jie gali kelti nerimą ar gąsdinti, nes nežinomybė visada yra baisi, tačiau pokyčiai padeda išmokti naujų dalykų ir gali atnešti smagių atradimų tiek apie save, tiek apie kitus.

Parengta pagal: www.pagalbasau.lt

Daugiau informacijos apie emocinę sveikatą rasite: www.pagalbasau.lt