
Šių metų pavasarį – kovo 30 d. – balandžio 6 d. – Vydūno progimnazijos mokytojų komanda – direktorės pavaduotoja ugdymui Indrė Ežerskytė-Andrulevičienė, socialinės pedagogės Dainora Lūžaitė ir Gina Leškevičienė, mokytojos Rugilė Kuklienė, Diana Kadzevičienė ir Greta Molytė Rukšėnė – dalyvavo mobilumo veiklose pagal Erasmus+ KA1 projektą. Mokymų tema – „Understanding and Supporting Students With ASD and ADHD“ („Mokinių, turinčių ASD ir ADHD, įtrauktis ir mokymas“). Tai buvo ne tik profesinio tobulėjimo, bet ir asmeninio augimo laikotarpis, palikęs neišdildomą įspūdį.
Stažuotė vyko Graikijoje, Atėnų priemiestyje Kalitėjoje, kur EUROPASS ACADEMY ATHENA SINGLE MEMBER S.A. priėmė motyvuotus dalyvius iš įvairių Europos šalių – Švedijos, Belgijos, Suomijos, Lenkijos, Ispanijos ir Lietuvos. Per šešias intensyvias dienas dalyviai gilinosi į mokinių, turinčių aktyvumo ir dėmesio sutrikimų (ADHD, ASD), ugdymo ypatumus. Grupinių veiklų metu buvo diskutuojama, kaip mokinius palaikyti, suprasti, kaip skatinti mokyklos bendruomenę priimti ypatingus vaikus, jų neatstumti. Komandinis darbas skatino dalytis patirtimi su kitų šalių pedagogais, analizuoti efektyvias ugdymo strategijas, aplinkos pritaikymo galimybes ir elgesio valdymo metodus.
Mokymų metu įgytos praktinės žinios itin vertingos, buvo atlieptos visos septynios kompetencijos: pažinimo, socialinė, iniciatyvumo ir kūrybingumo, asmeninė, komunikavimo bei skaitmeninė. Pristatyta DSM-5 duomenų sistema, kuri suteikia galimybę išmokti atpažinti ASD, ADHD.
Grupinėse veiklose mokytojos išbandė tokias programas kaip Canva, dirbtiniu intelektu grįstą Magic School, kūrė socialines istorijas, praktikavo Check in – Check out metodiką, individualių užduočių organizavimo priemonę – To do – all done, Macaton simbolių programą.
Komanda susipažino ir su Graikijos kultūra. Neišdildomą įspūdį paliko pažintinės veiklos – apsilankymas Nacionaliniame archeologijos muziejuje, Monastiraki senamiesčio turguje, Stavros Niarchos daugiafunkciniame švietimo centre, taip pat pažintis su Graikijos sostine Atėnais, Pirėjos uostu.
Tarptautinis bendradarbiavimas buvo sėkmingas, užmegzta partnerystė su mobilumo dalyvėmis iš Lenkijos, Vroclavo miesto.
Bendros veiklos padėjo suvokti, kad, nors esame skirtingi, mus visus vienija noras tobulėti, mokytis ir bendradarbiauti. Viena iš prasmingiausių patirčių buvo galimybė bendrauti anglų kalba – tai sustiprino pasitikėjimą savimi ir paskatino toliau tobulinti kalbinius įgūdžius. Mokytojų komanda taip pat pristatė video filmą, reprezentuojantį Lietuvą, mūsų švietimo sistemą ir Vydūno progimnaziją – atvirą, tolerantišką ugdymo įstaigą kiekvienam vaikui.
Dalyvės grįžo su didžiuliu emocijų, žinių ir naujų idėjų kraičiu. Ši Erasmus+ patirtis parodė, kad pasaulis yra daug didesnis, nei kartais atrodo, o mokymasis vyksta visur – svarbiausia būti atviram. Kelionė įkvėpė siekti naujų tikslų ir suteikė pasitikėjimo savo jėgomis.
Graikų filosofas Sokratas yra sakęs: „Išmintis prasideda nuo nuostabos.“ Linkime stebėti, stebėtis ir atrasti!
Vilniaus Vydūno progimnazijos Erasmus+ komanda