Pirmokų adaptacija

Pirmoji klasė – didelis žingsnis vaiko gyvenime. Tai iššūkius kelianti patirtis tiek jūsų vaikui, tiek jums, kaip tėvams. Pradėję lankyti mokyklą, pirmokai ateina į jiems nepažįstamą pasaulį, kuriame reikia išmokti orientuotis naujoje erdvėje, laike ir daiktuose, kurti santykius su kitais suaugusiais ir vaikais.

Prisitaikyti ir išmokti naujų taisyklių vaikams reikia laiko, taip pat tėvų pagalbos, palaikymo bei padrąsinimo. Noriu pasidalinti keliais patarimais, kurie gali padėti jums paremti savo vaiką šiame gyvenimo etape.

Kai vaikams stinga informacijos, jie jaučiasi nesaugūs

Labai svarbu, kad tėvai vaikams padėtų suprasti taisykles ir įveikti sunkumus. Pirmokams gali būti sunku rasti valgyklą ar sporto salę, suprasti, kiek trunka pertraukos, kodėl į mokyklą reikia eiti penkias dienas. Vaikams reikia paaiškinti, kas nutiks, jeigu vėluos, pas ką mokykloje gali prašyti pagalbos, kaip elgtis pamokoje ir pan.

Kai vaikai nežino aiškių taisyklių arba stinga aiškumo, kaip kas nors vyks, paskęsta nerime ir savo įsivaizdavimuose, gali jaustis labai nesaugiai.

Atvira dialogas ir empatija

Skatinkite vaiką atvirai pasidalinti savo jausmais. Išklausykite patirtus džiaugsmus ar nuogąstavimus. Tai padės ne tik geriau suprasti savo vaiką bei jo jausmus, tačiau gausite puikią galimybę jį palaikyti.

Pavyzdžiui:
„Kokie 3 šiandien geri dalykai įvyko mokykloje?“
„Ką šiandien įdomaus pavyko sužinoti/išmokti?“

Tokiu būdu vaikas ne tik galės išventiliuoti susikaupusią įtampą, bet ir padės sieti mokyklą su maloniomis emocijomis. Vaikui labai padeda tėvų pozityvus požiūris į esamą situaciją.

Rutina

Stenkitės sukurti ir išlaikyti dienos ritmą. Galima aptarti naują dienotvarkę su vaiku, gal net užrašyti, gražiai papuošti ir pakabinti matomoje vietoje. Reguliarus laikas valgymui, miegui, mokymuisi, žaidimams, poilsiui. Stabili dienotvarkė turėtų tapti savotiška rutina, kuri vaikui suteiks stabilumo ir saugumo, mokys planuoti laiką.

Nepamirškite suteikti vaikui laiko atsipalaiduoti ir atsigauti nuo mokymosi įtampos.

Svarbu pamatyti ir pasidžiaugti

Sėkmės išgyvenimas ir tinkamas skatinimas yra svarbi mokymosi dalis. Svarbu pamatyti ir pasidžiaugti net ir mažomis kasdienėmis sėkmėmis. Svarbu padėti vaikams suprasti ir priimti, kad klysti yra normalu, kad nesėkmė yra natūrali ir niekam nepavyksta iš pirmo karto.

Kur kas svarbiau pastebėti pavykusius dalykus nei baksnoti į klaidas. Pavyzdžiui, pasidžiaugti, kad iš penkių užduočių trys atliktos puikiai, o ne dvi blogai.

Mokytojo pagalba

Pasitarkite su vaiko mokytoja dėl jo mokymosi pažangos ir prisitaikymo prie mokyklos aplinkos. Mokytojai gali suteikti naudingų patarimų, kaip palaikyti vaiką ir tobulinti jo įgūdžius.

Svarbu nesusitelkti tik į mokslus – leiskite vaikui adaptuotis.

Tėvams: palaikymas ir pasiruošimas

Nesijaudinkite dėl kylančių sunkumų, su kuriais susiduria vaikas. Prisiminkite, kad adaptacija yra natūralus procesas. Domėkitės ne tik vaikų rezultatais, bet ir jų savijauta. Emocinė būsena turi labai daug įtakos akademiniams pasiekimams.

Neužbėkite už akių visoms galimoms klaidoms, leiskite vaikui klysti ir pasimokyti iš klaidų.

Kaip suprasti, kad reikalinga psichologo pagalba?

„Paprastai adaptacijos vertinimas atliekamas praėjus mažiausiai 5 savaitėms, todėl svarbu ypač reikšmingų išvadų nedaryti prieš tai.
Pagrindinis signalas, jog adaptacija visgi užtruko, yra ne pats praėjęs laikas, o įvykęs pokytis. Adaptacija gali užtrukti ir 3 mėnesius, bet jeigu šiuo laikotarpiu vaiko savijauta naujoje aplinkoje palaipsniui vis gerėjo, vadinasi adaptacija vyko sėkmingai, nors ir užsitęsė.
Jei po tiek laiko vaiko savijauta reikšmingai nepasikeitė lyginant su pirmomis savaitėmis, jau rekomenduoju kreiptis į specialistą“ – sako S. Berenis

Adaptacija – individualus procesas

Vieniems ji ryški, sunki, varginanti ir ilga, kitiems ji gali būti net nelabai pastebima. Kai kurie vaikai greitai prisitaiko, kitiems gali prireikti kelių savaičių ar net mėnesių.

Būkite atviri naujoms galimybėms, kurias suteikia šis naujas gyvenimo etapas.

Sėkmingos ir džiugios naujų mokslo metų pradžios!

Psichologė Agnė Olšauskaitė

1-4kl.

Vilniaus PPT leidinys tėvams

Vaizdo įrašas apie adaptaciją (anglų kalba)