Dėmesingo įsisąmoninimo praktikos

Kasdienybėje mūsų dėmesys neretai būna nuklydęs svetur nuo atliekamos veiklos. Mūsų protai pilni lyg lietaus lašų minčių, jausmų ir vertinimų, kurių nespėjame net įsisąmoninti, tačiau jie vis tiek daro įtaką mūsų emocinei būsenai. Dėmesingas įsisąmoninimas (angl. mindfulness), tai gebėjimas tikslingai sutelkti nevertinantį savo dėmesį einamuoju momentu, gebėjimas pamatyti save toje situacijoje tarsi iš šalies, mėginimas pajusti visus to momento pojūčius, priimti visą akimirkos patirtį nebūnant pagautiems ir nuneštiems šių patyrimų.

Lavindami savo dėmesį galime išmokti pastebėti tuos mąstymo įpročius, kurie mums kelia kančias. Dėmesingo įsisąmoninimo praktikų metu šiuos įpročius išmokstame pastebėti, keisti ir suformuoti naujus, kurie bent šiek tiek gali tas kančias sumažinti.  Dėl šios priežasties dėmesingas įsisąmoninimas veikia mūsų emocinę būseną tiek patiriant kasdienius nesklandumus, tiek susiduriant su dideliais kriziniais išgyvenimais. Dėmesingo įsisąmoninimo praktikos aktualios tiek vaikams, tiek suaugusiems, jos padeda tvarkytis su nerimu, stresu, atsipalaiduoti, gerina emocinę savireguliaciją, dėmesio koncentraciją, turi aibę kitų naudingų naudų bei leidžia stipriau patirti malonias gyvenimiškas patirtis, kurios kitu atveju išslystų mums iš rankų.

Dauguma šių praktikų yra neformalios. Jos gali būti atliekamos bet kada (plaunant indus ar pietaujant) ir neturi apibrėžto laiko rėmų. Tiesa, visos dėmesingo įsisąmoninimo praktikos turi ir bendrumų. Atliekant šias praktikas svarbiausia yra:

  • Susitelkti į esamą momentą (negalvoti nei apie praeitį, nei apie ateitį, bet išlikti dabartyje)
  • Atlikti vieną veiklą vienu metu (susitelkime į vieną atliekamą veiklą arba paprasčiausiai stebėkime savo kūno pojūčius, pavyzdžiui kvėpavimą)
  • Nevertinti (atsisakykime vertinimo, nekritikuokime, tik stebėkime ką matome, jaučiame)
  • Priimkite pojūčius (neatsisakykite nemalonių emocijų ar potyrių, bet priimkite viską, ką patiriate)
  • Sugrąžinkite dėmesį (anksčiau ar vėliau jūsų dėmesys nuklys į šalį, nieko baisaus, pastebėkite tai ir sugrąžinkite jį prie atliekamos praktikos)

Dėmesingas įsisąmoninimas yra lavinamas gebėjimas. Pradžioje gali būti sunkiau, tačiau su laiku, tai gali tapti labai naudingu ir mažai pastangų reikalaujančiu įrankiu kuriančiu jūsų gerbūvį.

Daugiau informacijos šia tema galite rasti čia:

Dėmesingas įsisąmoninimas
Mindfulness – kas tai? Terapija, pratimai, mokymai
Mindfulness.lt – naujienos
Why Mindfulness Is a Superpower: An Animation