Ugdymo karjerai pamokos ir renginiai Vydūno progimnazijoje

posted in: Naujienos | 0

Gyvenimas yra nuostabumų kupinas. Jau kuone galėtai sakyti, kad jis patsai yra stebuklas. Kad gyvi esame, kad regime ir jaučiame tiek įvairių dalykų ir atsitikimų, yra gyva mąslė. Ką tik reiškia, kad esame? Kam visa, ką patiriame, ką sužinome? Taip nuolat turime klausti. O tūli neranda tam jokio atsakymo. Dargi daug žmonių gal nė nejaučia, kad gyvenimas yra nuostabus. (Vydūnas)

Vydūnas savo gyvenimo pavyzdžiu ir filosofiniais pamąstymais mus ragino smalsauti, domėtis, ieškoti gyvenimo prasmės ir pažinti save.

Susiejant su šiomis dienomis, tai mūsų lūkestis, kad mokiniai mokykloje pažintų savo stipriąsias puses, atrastų talentus, suprastų kokios veiklos labiausiai domina ir kokių tam reikia įgyti savybių, išmoktų sistemingai kaupti žinias, lavinti gebėjimus, ugdytis kompetencijas, padėsiančias rinktis studijų kryptį, profesinę veiklą, bei planuoti savo vietą darbo rinkoje.

Pradinių klasių mokiniams vyko klasės valandėlės šiomis temomis: „Kas ta karjera?“, „Ką žmonės dirba visą dieną?“, „Kokie mano pomėgiai?“. Aktyviai atlikdami užduotėles išsiaiškinome, kad karjera prasideda nuo savęs pažinimo, savo stiprybių, pomėgių ir mėgstamų veiklų įvardinimo. Pati linksmiausia mokinukams dalis buvo, kai patys vaidino profesijas, o kiti turėjo atspėti.

Vyresniųjų, 5-8 klasių mokiniai per darbą grupelėse, žaidimus diskutavo šiais klausimais :“Mano vertybės ir karjera, kas čia bendro?” , “Aš klasėje, mokykloje, o prie ko čia karjera?”, “Karjerai svarbios mano savybės”, “Mano ateities vizija ir tikslai”, “Savęs, savo darbų ir idėjų pristatymas”.

Mokykloje lankėsi karjeros specialistės: Ina Ribinskaitė vedė užsiėmimą “ Savo karjeros planavimas”, o Gintarė Razulevičiutė kalbėjosi su septintokais labai svarbia tema – “Priklausomybės”.

Džiaugiamės, kad progimnazijoje šiais mokslo metais svečiavosi įvairių profesijų žmonės, kurie kalbėdami apie savo karjerą, pasiekimus, savo kasdienį darbą stengėsi sudominti moksleivius ne tik svajoti, bet konkrečiai, mažais žingsneliais pažinti save, kurti ateities planus, bei įvairiapusiškai plėsti akiratį, domėtis įvairiomis specialybėmis, bei ugdyti savo stiprybes.

Dailininkas Rimvidas Stankevičius pradinukams pasakojo, kas gali būti dailininku, ką jie veikia, taip pat rodė ir mokė kaligrafijos meno.

Mindaugas Degutis, TELIA projektų vadovas, programuotojas pasakojo apie savo IT karjeros kelią bei pristatė visas kitas specialybes susijusias su IT, skatino nebijoti imtis šio srities veiklos, nes tam tereikia iniciatyvos, kūrybiškumo, noro mokytis ir siekti ateityje labiausia trūkstamos specialybės.

Viktorija Vasiliauskaitė, vyriausioji patarėja Teisingumo ministerijoje Europos Sąjungos grupėje, mokiniams padėjo prisiminti, ką jau žino apie Lietuvos narystę ES ir NATO, kokią tai reikšmę turi mūsų šaliai ir kokią konkrečią naudą suteikia kiekvienam piliečiui.

Karo policijoje dirbanti buvusi savanorė Raminta Bekešiūtė, knygos „9 mėnesiai kariuomenėje be pagražinimų ” autorė, susitikime su 6-8 klasių moksleiviais pasakojo apie šauktinių tarnybą, kario kelią, atradimus ir motyvaciją. Dalindamasi savo išgyvenimais bei atradimais, nuoširdžiai drąsino siekti pasirinkto kelio, kalbėjo apie meilę ir pagarbą savo šaliai.

Mokykloje lankėsi aukštaūgiai svečiai, kad einant pro duris jiems reikėjo pasilenkti. Krepšininkai, broliai Kšištofas ir Darjušas Lavrinovičiai, bendravo su vyresniųjų klasių mokiniais (5,6,7 kl.) ir sakė, kad svarbu širdyje būti 2 metrų ūgio, stiprinti ne tik raumenis, bet ir vertybes. Atsakydami į smalsius mokinių klausimus apie krepšinį, patirtas traumas, batų dydį, mašinos modelį, tuo pačiu kalbėjo apie motyvaciją, atkaklumą siekiant tikslo, apie tai, kad nesėkmes reikia išanalizuoti, apgalvoti ir vėl eiti pirmyn, daryti, bandyti, nenusiminti, o siekti savo tikslų. Davė ir patarimų, kad dabar kaip kempinės turi mokiniai viską sugerti, turi daug dirbti, mokytis, „arti“, tada ateityje bus tas gerumas, o jei dabar „prabimbinės“, tai ir vėliau liks tik nepasiektos svajonės.

Aštuntokai tris dienas rinkosi į renginį „Investuok į savo ateitį”. Labai džiugu, kad buvusi šios mokyklos mokinė Austėja Vaivadaitė, dabar jau Verslo Kolegijos studentė, su savo draugais padėjo šią verslumo stovyklą suorganizuoti ir prisidėjo prie įgyvendinimo.

Mokiniai klausėsi pranešėjų: Sigitos Stockytės-Varnės SEB banko asmeninių finansų ekspertės, Karolio Kybarto iš Willgrow Investment , Vilmos Dainienės VŠĮ „Globalūs projektai” direktorės. Skambūs žodžiai: verslumas, investavimas, taupymas, verslo planas mokiniams tapo aiškesni ir labiau suprantami. Norint įgyvendinti savo svajones, pirkti, keliauti, turėti, reikėjo pasukt galvas kaip gi uždirbti, nuo ko pradėti savo kaip verslininko kelią. Mokiniai sužinojo paprastų patarimų kaip kasdien galima susitaupyti, nuo ko pradėt domėtis investavimu, kuo skiriasi amatas ir verslas. Kiekvieną dieną dirbo grupėse, bandė prasmingai planuoti savo biudžetą, kūrė savo projektus ir pristatymus, dalyvavo sužaidybintose veiklose taip įtvirtindami savo žinias.

Viešnia iš „Ignitis” Agnė Lukoševičienė vedė pamokas 6-7 kl. mokiniams , skatinančias susimąstyti, kaip pas mus keliauja elektra, kaip statomos vėjo ir vandens jėgainės, kaip mes darome įtaką jūrai net gyvendami Vilniuje.

Gegužės mėnesį beveik visa mokykla dalyvavo iniciatyvoje „Šok į tėvų klumpes“, kur mokinių tėveliai atvyko į mokyklą , supažindino su savo darbo vietomis, pasakojo apie savo karjerą arba priėmė mokinius savo darbovietėse. Mokiniai susipažino su staliaus, sportininko, mokslininko, dizainerio, ikimokyklinio ugdymo, programuotojo specialybėmis.

Kiekvienais metais skatiname ir kviečiame tėvelius prisijungti prie šios iniciatyvos, matome didelę prasmę ir naudą. Mokinukai, kurie pasakodavo „mano tėtis dirba prie kompiuterio“, „mano mama dirba ofise“ po tokių renginių dažniau kalbasi su tėveliai, seneliais apie jų darbus ir jau tiksliai gali įvardinti kuo užsiima artimieji. Vyresnieji moksleiviai sužino kokių savybių, kokių kompetencijų reikia konkrečiam darbui, kaip ir kur jas galima ugdyti.

Visus metus stengiamės, kad moksleiviai rastų atsakymą į klausimus „Kuo noriu būti užaugęs?“, „Kuo galiu būti naudingas ir kas man teiks džiugesį?“.

Nuotraukose akimirkos iš renginių.